Založ si blog

Tridsať rokov školských reforiem II.

Kapitola II- Politika a školy.

Tak ako v každom odvetví na túto tému by sa dali písať hotové telenovely. Viem veľmi dobre, že aj za socializmu boli učitelia či chceli alebo nie politickí propagátori svetlej budúcnosti socializmu so všetkým čo k tomu patrilo. Tiež viem, že keď sa rušili okresy a osobné spisy učiteľov prechádzali na školy v ktorých učili ,niektorí učitelia si skartovali všetky kompromitujúce zložky až tak, že im zostala len pracovná zmluva v spise. O tomto sa všeobecne vie, tak nebudem rýpať staré rany. Viac mi vadí, že sme sa z toho nepoučili a nepodnikli sa kroky k zabráneniu politikárčenia v školách.Práve naopak. Decentralizáciou moci zo štátu na obce sa najmä školstvu zabila takzvaná posledná rana z milosti. Prečo to tak je? Lebo obce sú v súčasnosti malé štáty v štáte a na obce už náš štát dosah nemá. Veď veľkí politici sú zároveň aj primátormi a starostami a tak si  presunuli právomoci aby mohli neobmedzene vládnuť no o nejakej kontrole nemôže byť reči. Totiž kontrolovať obecné zastupiteľstvo majú samotní občania, ktorí si ich zvolili no ruku na srdce v koľkých obciach či mestách to takto funguje? Po päťdesiatich rokoch socializmu, keď ľuďom vtĺkali do hláv, že štát sa o nich postará, len treba držať hubu a krok tu máme zrazu demokraciu a ľahostajných ľudí k tomu čo sa v ich obci deje a to niekomu náramne vyhovuje. A ako to ovplyvňuje školstvo? Decentralizáciou sa presunuli právomoci na obce a mestá aj vo fungovaní škôl. Obce môžu školy rušiť, zriaďovať, zlučovať ako sa im zapáči. Obec vymenúva riaditeľov do funkcií, kontroluje ich,  dostáva od štátu peniaze na ich chod . A tu je kameň úrazu a volá sa originálne kompetencie/ tie umožňujú machinácie bez trestu/. Obec môže no nemusí dať/ a ani nedáva/  škole všetky peniaze , ktoré jej na fungovanie školských zariadení od štátu prídu či sa jedná o centrá voľného času, školské kluby, školské jedálne, škôlky to všetko je odsúdené na milosť či nemilosť obecných zastupiteľstiev, ktoré určujú podmienky. Ak chce riaditeľ školy mať dostatok financií na prevádzku týchto zariadení musí chodiť žobrať na zastupiteľstvá o každé euro a zároveň si dávať sakramentský pozor aby  si poslancov neznepriatelil, lebo druhýkrát sa už do funkcie nedostane. Riaditelia teda  radšej utiahnu opasky, sklonia hlavu a nebúria sa. A tak sa stáva v celom štáte, že peniaze určené školám končia v obciach ako chodníky či domy smútku. Keď sa schyľuje k voľbám starostom stačí zakričať, že im nestačia peniaze na školstvo a štát im dá. Vždy im dá. A môžu sa stavať ďalšie chodníky. Niet lepšieho zdroja ako je školstvo. Samozrejme česť výnimkám a ja by som bola veľmi rada, keby sa ozval niekto z obce ,v ktorej to funguje tak ako má – bez politikárčenia, bez skrytých úmyslov, zákulisných dohôd. V širokom okolí som takú obec zatiaľ nenašla a preto prosím ozvite sa.

Tridsať rokov školských reforiem.

17.08.2019

Prešlo už tridsať rokov od doby ako padol socializmus a nastúpila naša skvelá demokracia. Páni to je niečo. Mne sa zdá akoby to bolo včera :štrnganie kľúčov, nosenie trikolór po škole a viac »

Eldorado existuje.

16.08.2019

Koľko sa ľudia celé stáročia nahľadali bájneho Eldoráda plného zlata a pritom stačilo tak málo aby ho našli. Že vy neviete kde sa nachádza? No predsa všade okolo nás, len má teraz iný viac »

matovič, grendel

NAŽIVO Tlačová konferencia OĽaNO: Plán ako opozícia porazí vo voľbách mafiu

16.09.2019 14:09

Igor Matovič a Gábor Grendel predstavujú plán, s ktorým chcú zabojovať o voliča. Zabudnúť nechcú ani na národnostné menšiny.

migranti / migrácia /

Počet žiadateľov o azyl poberajúcich dávky v Nemecku znovu poklesol

16.09.2019 13:42

Zmienený údaj podľa DPA klesal už tretí rok po sebe po tom, ako dosiahol v roku 2015 svoj vrchol (975 000).

rubeľ, Rusko, Moskva

Krok ku konfederácii? Rusko a Bielorusko zjednotia dane aj občiansky zákonník

16.09.2019 13:40

Rusko a Bielorusko sa dohodli na jednotných daniach, občianskom zákonníku a ďalších oblastiach hospodárskej integrácie.

Rick Perry

USA obvinili Irán zo zámerného útoku na globálny energetický trh

16.09.2019 13:12

Podľa amerického ministra energetiky išlo o neakceptovateľný a zámerný útok na globálnu ekonomiku, za ktorý musí niesť Irán dôsledky.

supermater

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2032x
Priemerná čítanosť článkov: 677x

Autor blogu

Kategórie

Archív